Goodyear_header1.jpg

Bookmobile

The bookmobile visits stops throughout Summit County bringing the library to convenient locations.

2018 Summer Bookmobile Schedule

MONDAY – BK 2 (JUNE 11 – AUGUST 13)
Kid’s Academy (3745 W. Copley Rd.) 9 – 9:30
Almost Mom Childcare (258 S. Cleve-Mass Rd.) 9:50 – 10:20
Turkeyfoot Heights (76 Lakefront Dr.) 11:10 – 11:40
Alexandria / Bear Hollow (Green) 1 – 1:30
Rosa’s Playhouse Early Learning (359 S. Arlington St.) 2:15 – 2:45
YMCA Family Enrichment Center (910 Eller Ave.) 2:55 – 3:25
 
TUESDAY – BK 1 (JUNE 12 – AUGUST 14)
Brightside Academy (1100 S. Arlington St.) 9:10 – 9:50
Goddard School (1009 Boettler Rd.) 10:25 – 10:55
Childtime Learning Center (2645 Manchester Rd.) 11:15 – 11:40
Little Steps Big Dreams (792 E. Waterloo Rd.) 1 – 1:40
Emmanuel Christian Academy (350 S. Portage Path) 2:15 – 3
Wonder World Child Dev. (688 Diagonal Rd.) 3:15 – 3:45
 
TUESDAY – BK 2 (JUNE 12 – AUGUST 14)
ASCA Summit Lake Head Start (390 W. Crosier St.) 9:10 – 9:50
ASCA Arlington Head Start (539 S. Arlington St.) 10:10 – 10:40
ICEP @ Jennings CLC (227 E. Tallmadge Ave.) 11:15 – 12
Midwest Community Day Program (150 E. Market St.) 1:15 – 2
Valley View Apartments (Springdale St.) 2:30 – 3:10
 
WEDNESDAY – BK 1 (JUNE 13 – AUGUST 15)
Kids University Preschool (1407 Malasia Rd.) 9:45 – 10:15
Beautiful Child Preschool (1449 Brittain Rd.) 10:45 – 11:15
Tallmadge Day Camp (Lion’s Park / Northeast Ave.) 12:30 – 1:30
Akron Urban League Day Camp (450 V. Odom Blvd.) 2 – 3
Miller Ave. Youth Center (1095 Edison Ave.) 3:30 - 4
 
WEDNESDAY – BK 2 (JUNE 13 – AUGUST 15)
Akron Jewish Center Preschool (750 White Pond Dr.) 9 – 9:30
Cuddle Care Learning Center (732 Russell Ave.) 10:10 – 10:50
ICEP @ Forest Hill CLC (850 Damon St.) 11:10 – 11:50
Westminster YMCA Preschool (1250 W. Exchange St.) 1 – 1:30
Towpath / Deepwood (Cuyahoga Valley) 2:10 – 2:40
Valley Kids (1670 Akron-Peninsula Rd.) 2:55 – 3:25
 
THURSDAY – BK1 (JUNE 14 – AUGUST 16)
Kids at Heart (186 S. Cleve-Mass Rd.) 10 – 10:40
Childtime Fairlawn (3475 Embassy Pkwy.) 11:10 – 11:40
Windsor Park Estates (1335 Vale Dr.) 12 – 12:45
Theatre on the Spectrum (1501 S. Hawkins Ave.) 1:55 – 2:30
Goddard School (105 Springside Dr.) 2:45 – 3:15
Le Chaperon Rouge (286 N Cleveland-Massillon Rd.) 3:40 – 4:10
 
THURSDAY – BK2 (JUNE 14 – AUGUST 16)
Scenicview / Janwood (Copley) 9:50 – 10:15
Treetop / Fernway (Copley) 10:25 – 10:55
Misty Lane (Copley) 11:30 – 12
Denise / Cliffside (Copley) 1:20 – 1:55
Fawn Meadow / Scarlet Oak (Copley) 2:10 – 2:35
Wallwood / Grapevine (Copley) 3:05 – 3:35
Belle Meade / Arrowhead (Copley) 3:45 – 4:10
 
FRIDAY – BK1 (JUNE 15 – AUGUST 17)
Salvation Army Day Care (135 Hall St.) 9 – 9:30
ASCA Five Points Head Start (660 W. Exchange St.) 9:40 – 10:10
Bronco / Grill (Clinton) 11 – 11:40
Lake Breeze / Clearwater (Green) 1:15 – 2:00
Here For You Child Development (5625 Manchester Rd.) 2:40 – 3:10
 
SATURDAY – BK1 (6/23, 7/7, 7/21, 8/4, 8/18)
Battered Women’s Shelter (974 E. Market St.) 9:20 – 10:00
Joy Park Homes (Fuller St.) 10:40 – 11:20
Wilbeth-Arlington Homes (Palmetto Ave.) 11:30 - 12:10
Mohawk Homes (Safer Plaza) 1:30 – 2:00
Summit Lake Apartments (Miller Rd.) 2:40 – 3:15
Channelwood Village (Callis Oval) 3:25 – 4:00

If you have any questions about the schedule or need to renew materials, please call 330-643-9055 between 9 a.m. to 4 p.m. Monday – Friday.